Geometria 3D

Układ kierowniczy to jeden z najważniejszych podzespołów samochodu – o tym chyba nie trzeba przekonywać. To od niego zależy precyzja prowadzenia i bezpieczeństwo jazdy. Dlatego ważne jest prawidłowe ustawienie geometrii wszystkich kół w pojeździe. Posiadamy najnowocześniejszy system pomiaru i obrazowania geometrii 3D firmy Werther, która zapewnia szybki i precyzyjny pomiar geometrii samochodu z wykorzystaniem technologii trójwymiarowej 3D. Jest to obecnie najnowocześniejsza i najdokładniejsza metoda pomiaru. Wykorzystuje się w tym celu zespół głowic mocowanych na kołach, których pozycja w przestrzeni odczytywana jest przez komputer za pomocą czterech kamer wysokiej rozdzielczości. Oprócz pomiarów kątowych, umożliwia sprawdzenia równoległości osi i odległości od siebie poszczególnych kół, kluczowych dla identyfikacji samochodów mających za sobą wypadkową przeszłość. Prawidłowo ustawiona geometria ma ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Geometria kół pojazdu polega na ustawieniu kątów pracy kół do parametrów wyznaczonych przez producenta pojazdu. Parametry te ulegają zmianie na skutek normalnej eksploatacji samochodu (zużycie opon i zawieszenia). Gdy użytkujemy auto na drogach kiepskiej jakości, proces ten następuje w tempie przyspieszonym. Po wymianie elementów zawieszenia takich jak: końcówki drążków kierowniczych, wahacze lub ich części, amortyzatory, felgi należy koniecznie ustawić zbieżność lub geometrię kół.

Geometrię trzeba też sprawdzić, gdy wymieniamy poszczególne elementy układu zawieszenia (np. sworznie, wahacze, sprężyny, amortyzatory) lub układu kierowniczego ( np. przekładnia kierownicza, końcówki, drążki kierownicze)

Kontrolę geometrii pojazdu warto wykonać, kiedy zauważymy następujące zjawiska:

  • opony piszczą podczas pokonywania zakrętów,
  • znoszenie auta na jedną ze stron w trakcie jazdy na wprost,
  • podczas jazdy na wprost po równej drodze kierownica nie znajduje się w prawidłowym położeniu,
  • auto nie jest stabilne na drodze – trzeba cały czas poprawiać tor jazdy,
  • bieżnik opon ulega nierównomiernemu zużyciu,

Regulacja geometrii 3D

UsługaCena
Sprawdzenie geometrii i ustawienie zbieżności (przód)80zł
Sprawdzenie geometrii i ustawienie zbieżności + kątów (przód)120zł
Geometria kół, ustawienie zbieżności + kątów (przód i tył)140zł - 160zł
Sprawdzenie geometrii kół z wydrukiem stanu podwozia (bez regulacji)50zł
Odkręcenie zapieczonych śrub lub nakrętek urządzeniem indukcyjnym20zł

Wszystkie podane ceny są cenami brutto i mają charakter orientacyjny.